Związki są jak zegarki

– Gdybyście mogli wybierać, jaki chcieli byście mieć związek?

– No najlepiej taki, który dobrze funkcjonuje.

– Oczywiście. A do czego w takim razie można by go porównać?

– Hmmm… Trudno tak na poczekaniu o pasujące porównanie.

– Może mógłby być jak szwajcarski zegarek, który perfekcyjnie wskazuje czas i jednocześnie pięknie wygląda.

– Ale co zegarek ma wspólnego ze związkiem?

– By odpowiedzieć na to pytanie, przyjrzyjmy się pięciu istotnym cechom szwajcarskiego zegarka. Trzy z nich odpowiedzialne są za jego poprawne funkcjonowanie, dwie pozostałe sprawiają, że on po prostu się nie psuje.

– Ok, opowiedz nam o pierwszych trzech cechach. Chcemy wiedzieć, jak powinien funkcjonować dobry związek

– Jedną z cech szwajcarskiego zegarka jest to, że jego części wykonane są z wartościowych materiałów. Mają one wartość same w sobie, zanim jeszcze wykorzystane zostaną w mechanizmie zegarka. Gdyby przenieść tę cechę na związek, będą to dwie osoby o ugruntowanym poczuciu własnej wartości. Niestety nie rzadko zdarza się, że osoba wchodząca w związek ma niskie poczucie swojej wartości wierząc przy tym, że tylko obecność drugiej osoby pozwoli jej poczuć się lepiej. Pomimo, iż czasem cel ten uda się osiągnąć, płaci się za niego wysoką cenę. W związku bowiem, w którym wartości partnerów dopiero są budowane, pozostaje niewiele miejsca na miłość.

– No dobrze. A co z drugą cechą?

– Jak wiecie, szwajcarski zegarek to dobrze funkcjonująca „machina”, w której elementy perfekcyjnie do siebie pasują. Czy mieliście kiedyś okazję otworzyć zegarek? Zapewne zauważyliście wtedy, jak wiele części znajduje się w jego wnętrzu i jak misternie są one poukładane. Związek jest dużo bardziej skomplikowaną „machiną”. W jego skład wchodzą nasze oczekiwania, poglądy oraz mieszanka przeróżnych emocji. Zapytacie zapewne, jak prawidłowo ułożyć tak dużą i niejednoznaczną ilość elementów. Jest to możliwe tylko, kiedy partnerzy są do siebie podobni w kwestiach dla nich istotnych. W zegarku, który dobrze pokazuje nam czas, koła zębate, mimo że różnią się pewnymi właściwościami (np. wielkością), to w miejscu, w którym się stykają, idealnie do siebie pasują. Dzięki temu mogą wprawiać się w ruch. W związku jest dokładnie tak samo. Podobieństwo w tematach istotnych jest warunkiem udanej współpracy partnerów.

Trzecią cechą, na którą chcę zwrócić uwagę, jest ściśle określona ilość elementów tworzących mechanizm zegarka. Żadnego z nich nie można pominąć przy jego składaniu. Zasada ta rzadko dotyczy pierwszego okresu wspólnego życia, w którym partnerzy „składają” swój związek. Patrząc zakochanymi oczami, widzą w drugiej osobie wyłącznie zalety. Dopiero później zauważają cechy, które już niekoniecznie im się podobają. Przez pewien czas, ratując sytuację, działają trochę jak dzieci. Zamykają oczy w nadziei, że rzeczy, których nie widzą, po prostu nie istnieją. Niestety to iluzja, która z czasem staje się coraz bardziej dotkliwa. Najlepiej więc od początku, uzbrojeni w tę wiedzę, cieszyć się związkiem z szeroko otwartymi oczami.

– Opowiedziałaś o trzech cechach zegarka, które wyjaśniają jak powinien działać dobry związek. Powiedz teraz, co zrobić, by związek się nie psuł

– Należy pamiętać, że wysoka jakość ma swoją cenę. Dla partnerów to oznacza, że chcąc mieć związek wysokiej jakości, muszą za niego zapłacić. W przypadku wysokiej jakości zegarka ceną są duże pieniądze. W przypadku związku, ceną jest czas – nie jego ilość, lecz jego jakość. Miarą jakości jest głębokość poznania partnera. Łatwo to przetestować. Po wspólnym przebywaniu, zapytajcie samych siebie, co nowego dowiedzieliście się o swoim partnerze. Wasza odpowiedź odkryje jakość spędzonego czasu, a ten przełoży się na jakość waszego związku.

– Co jest jeszcze ważne dla związku?

Ważne jest to, by związki, jak szwajcarskie zegarki, były budowane w oparciu o długą tradycję i wypracowane wzorce. Należało by wnieść do nich dobre przykłady pochodzące ze związków naszych rodziców, dziadków lub innych bliskich nam par. Nie jest to rzecz łatwa. Związki, jak wcześniej wskazałam, są skomplikowaną „machiną”, z której trudno wyłowić jednoznacznie dobre wskazówki. Uda się to jednak, kiedy bez uprzedzeń i oceniania zobaczymy relacje najbliższych na tle codziennie pokonywanych trudności i docenimy sposoby, które zastosowali, by ciągle być razem. Te weźmy dla nas za przykład.

– Czy to już wszystko, co należy robić by mieć dobry związek?

– Może to nie jest wszystko, ale na pewno wystarczy na dobry początek.


Fot.: www.pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *